Türkiye'de çalışma izni , oturma izni Türk vatandaşlığına geçiş hizmeti için sizinleyiz...

Ev Hizmetleri Çocuk Bakımı

yabancı çocuk bakımıEv Hizmetleri Çocuk Bakımı

Ülkemizde çalışan anne ve babaların çocuklarının yanlarında sürekli bulunamamaktadırlar. Küçük yaşta gerek eğitim gerekse farklı dil öğrenimini erken yaşta öğrenmesini istemektedirler. Bu sebeple ev hizmetlerinde yabancı uyruklu çocuk bakımı yapan personel çalıştırma durumu artıyor.

Yabancı uyruklu çocuk bakımı yapan personel seçmelerinin nedeni ise ağırlıklı olarak yoğun iş tempoları ve çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmek içindir. Çocuklarıyla kaliteli bir vakit geçirmek isteyen aileler için hem kendilerine yardımcı hem de aile için de çocuklarını emanet edebilecekleri güvenilir bir kişi statüsünde bulunmaya başladı.

Filipinler , Gürcistan , Özbekistan , Türkmenistan , Kırgızistan  uyruklu vatandaşları ağırlıklı olarak ev hizmetlerinde çalıştırdığımız personellerimiz hakları korunmaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gerek personelinizin özlük hakları gerekse tarafınıza herhangi bir ceza uygulanmaması sebebiyle çalışma izni alınmasını şart koymuştur. Çalışma izni bulunmadan çalışan işçiler için kaçak işçi çalıştırmak suçundan 6000 ile 8000 TL arasında değişen maddi cezalar bulunmaktadır. Beni kimse şikayet etmez düşüncesi ile hataya düşen siz işverenler maalesef ki en yakınları tarafından ( komşu , aile ) ve gerekse personeli tarafından bile şikayete maruz kalabiliyor.

Nasıl alınır?

Eviniz de çalıştırmak istediğiniz yabancı uyruklu çocuk bakımı yapan personelinize çalışma izni almak şarttır. Çalışma izni almak için belirtilen kriter ise 15 yaş altında çocuğunuzun bulunması yeter olmaktadır. Çalışma izni almak istediğiniz personelinize ait iki ( 2) çeşit yöntem bulunmaktadır. En az altı ay ( 6) süreli geçerli bir ikamet tezkeresi bulunan çocuk bakımı yapan personelinize yurt içi , ikamet tezkeresi bulunmayan vize ile ülkemize giriş yapmış veya deport olmalıdır. Veya kaçak durumda bulunan yabancılarınız içinde yurt dışı ( konsolosluk aracılığı ile ) başvurusu ile çalışma izni alınabilir. Çalışma izni almış olduğunuz yabancı personelleriniz için yeniden oturma izni almanız gerek bulunmamaktadır. Çalışma izni alma süreniz yasal olarak maksimum 30 gün içerisinde sonuçlanır. İzin alınan tarihler süresince çalışma izin kartınız oturma izniniz ile eş değer durumuna gelecektir. Çalışma izniniz ise Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından PTT kargo ile adresinize yabancının, işverenin ve izin sürelerinin de bulunduğu mavi kart şeklinde tarafınıza teslim edilir.

Size gerekli evrakların neler olduğu nasıl bir yöntem izlemeniz gerektiği konusunda kanunlar hükmün de sürekli hizmet veren sizi bu karmaşadan kurtaracak olan hızlı, güvenilir ve profesyonel kadromuzla hizmetinizdeyiz.

Detaylı bilgi için bize ulaşın.