Türkiye'de çalışma izni , oturma izni Türk vatandaşlığına geçiş hizmeti için sizinleyiz...

Türkiye’de Oturma İzni

Türkiye'de oturma izni

Türkiye’de Oturma İzni İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Türk vatandaşı olmayan ancak Türkiye’de yaşamını sürdürmek isteyen tüm yabancı uyruklu kişilerin alması gereken belgeye oturma izni denmektedir.

2014 tarihinde yürürlüğe giren Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu gereğince, Türkiye’ye giriş yapan her yabancı uyruklu kişi otuz ile doksan gün arasında Türkiye’de Oturma İzni almalıdır. Başka bir ismi de ikamet tezkeresi olan izin ile yabancılara özel dokuz ile başlayan bir geçici bir Türkiye Cumhuriyeti numarası verilmektedir ve bu sayede kanunlara uygun bir şekilde yabancıların Türkiye’de barınması sağlanmaktadır. Numaranın yazılı olduğu yabancı uyruklara özel hazırlanan bir kart verilmektedir ve bu kartı yabancı uyruklu kişilerin yanlarında taşımaları zorunludur.

Oturma İznini Alabilmek İçin Nereye Başvurulmalı?

İkamet tezkeresi almak isteyen kişilerin yeni kanun tasarısına göre Türkiye Cumhuriyeti İç İşlerine Bağlı olan Göç İdaresi Müdürlükleri’ne başvurmaları gerekmektedir. Eski kanuna göre emniyet birimlerince yapılan işlerimin tümü, artık Göç İdaresi’nde yapılmaktadır.

Oturma İznini Almadan İkamet Etmek Mümkün müdür?

Türkiye’de Oturma İzni alabilmek için belirtilen sürede izin alınmaması ve ikamet etmeye devam edilmesi halinde kişi kaçak durumuna düşmektedir. Aynı zamanda ikamet süresinin ve vizenin bitmiş olması da kaçak durumuna düşülmesinin sebeplerindendir. Oturma iznini almamış olan veya ikamet etme süresi dolan kişiler yakalandıkları takdirde sınır dışı edilir. Ayrıca beş ay ile beş yıl arasında ülkeye girişleri engellenmektedir.

İzin Alabilmek İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Türkiye’de Oturma İzni alabilmek için gereken belgeler, alınmak istenen iznin türüne göre farklılık gösterse de genel olarak verilmesi gereken belgeler aynıdır. Dört tane vesikalık fotoğraf(en az), pasaport aslı ve fotokopisi, ev kiralanmış ise noter onaylı kira sözleşmesi, ikamet başvurusu formu, sağlık sigortası, Türkiye vatandaşı yanında ikamet ediliyorsa noter onaylı taahhütname, her aya özel 500$ miktarınsa banka hesabı belgesi, kullanılın bir cep numarası oturma iznini alabilmek için istenen genel belgelerdir.

Ayrıca sorunsuz ve kısa sürede Türkiye’de Oturma İzni alabilmek için çalışma, oturma ve vatandaşlık izni konusunda yabancı uyruklu kişilere hizmet veren firmamız ile iletişime geçerek, firma yetkilerimize vekâletname verebilirsiniz. Vekil tayin edilmesi durumunda, vekâletname belgesi de gerekli makamlara verilmektedir.

Detaylı bilgi için bize ulaşın.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir