Türkiye'de çalışma izni , oturma izni Türk vatandaşlığına geçiş hizmeti için sizinleyiz...

Şirketler İçin Çalışma İzni

çalışma izinleriŞirket Sahipleri ve Şirket Ortakları İçin Çalışma İzni

Yabancı uyruklu vatandaşlarımızın ülkemizde sürekli olarak yaşamlarını sürdürebilmeleri için çalışma izni almaları gerekmektedir. Türkiye’de çalışmak isteyenler ile ülkemize yatırım yapmak isteyenlerin çalışma izni alma prosedürleri farklılık göstermektedir. Türkiye’de şirket kurmak isteyenlerin veya var olan şirketlere ortak olmak isteyenlerin başvurmaları gereken kurum Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’dır. Bilinir ki ülkemiz de çalışma izni sadece bu kurum tarafından verilmektedir.

Şirket ortağı ( sahibi ) adı altında çalışma izni almak isteyen yabancı uyruklu vatandaşlarımızda gene belirlenen ilk kriter ödenmiş sermaye zorunluluğudur. En az 100.000 TL ( yüz bin ) ödenmiş sermaye arayan çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı yabancının şirket üzerinde ki hissesini de incelemektedir. Ülkemize yatırım yapacak olan firma sahiplerine de ayrıcalık ve kolaylık sağlayarak bire beş Türk kuralını kaldırmış ilk 6 (altı ) ay boyunca Türk personel İstihdam zorunluluğunu ortadan kaldırmıştır.

Şirket sahibi ve ortağı olarak almak istediğiniz çalışma izinlerinde Anonim ve Limited şirketleri olması ayrı bir zorunluluktur. Maalesef ki ülkemiz bünyesinde şuan için şahıs firmalarına çalışma izni verilmemektedir. Şirket ortakları veya sahipleri firmalarının faaliyetini sağlamak, devletimizin belirtmiş olduğu kanun ve yükümlülüklere uymak zorundadır. Bununda tabi ki başlıca yolu ilk olarak çalışma izni almaktan geçmektedir. İkamet tezkeresi olan ( oturma izni ) yabancı uyruklu vatandaşlarıma yurt içinden, vize ile ülkemiz de bulunanlar içinse yurt dışından konsolosluklar aracılığı ile çalışma izni alınabilir. Alınan çalışma izni için şirket sahipleri ( ortakları ) yeniden oturma izni almasına gerek kalmaz. Yani alınan çalışma izinleri oturma izni yerinde geçmektedir. Önceden alınan oturma izinleri süresinin de bu durumda pek bir önemi kalmaz .Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığından alınan çalışma izin tarihleri süresince yabancı uyruklu vatandaşımızın oturma izni de verilmiş olur.

Kendi ülkelerinden yaşanan olumsuz durumlardan dolayı ülkemizde ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar için de( geçici koruma kart sahipleri ) şirket kurma ve şirket üzerinden çalışma izni alma hakkına sahiptirler.

Aklınıza takıla her soru için firmamızla iletişim halinde olabilirsiniz. Size gerekli evrakların neler olduğu nasıl bir yöntem izlemeyi çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Bu konuda kanunlar hükmün de sürekli hizmet veren sizi bu karmaşadan hızlı, güvenilir ve profesyonel şekilde kurtaracak olan kadromuzla hizmetinizdeyiz.